Cin Çeşitleri

Cin Çeşitleri

Cin Çeşitleri gözle görünmeyen ve, görünmeyeni örten anlamına gelmektedir. Cin atalarına “cann” adı verildiği bilinmektedir. Cinler, insanlarla birlikte yeryüzünde kabileler halinde yaşamaya devam etmektedir.

Yaratılışları insanlardan önce gelir. İnsanların topraktan, cinlerin ise ateşten yaratıldığı bilinmektedir. Gül ve İfrit gibi birçok çeşidi bilinen cin, Araplar tarafından isimlendirildiği bilinmektedir. Araplar cinlere işlevine göre isim vermişler ve cinlere ‘hin’ tabiri ile bahsetmişlerdir.

Farsça’da ‘peri’ ve ‘div’ isimleri ile de anılmaktadırlar. İnsanlarla olan cinlere ise “mir” denir. Dişi cinlere ‘habais’, erkek cinlere ise ‘div’ denir. İnsanlarla iç içe yaşayan, çocuk sahibi olan ve çocuk sahibi olanlara iblis, harekete geçmek için inisiyatif kullananlara ise ’marid’ denir. Cin çeşitleri dilerse insanlar işitir ve görür. Bütün bu sıfatlardan kurtulmuş olan kişiye ise melek denir.

İfrit

En güçlü cinlerden biri olan İfrit, soyut bir cindir. İfrit, insan vücudunu istila eden ve savaş başlatan saldırgan bir cindir. Bedeni delirtir ve hastalıkları doğurur. En büyük tutkusu ve emelinin ise cinsellik olduğu bilinmektedir. Girdiği bedenle ilişkiye girince mutlu olur ve zina yoluyla bebekler oluşturmayı amaçlar.

Yuvası bozulsun diye beslenmeden yatan kişinin eşiyle iletişim kurar. En yüksek tehlike seviyesini temsil eden iblisler, insanlar için ölümcül olabilir. Bu durum yasak olmasına rağmen hastalığa neden olabilir ve insanları öldürebilir ancak uymayan kabileler vardır.

Eski alimler, iblislerin alimlere olan nefretinden dolayı çeşitli sembollere ve yazılara sahip olan kişilerdir. Bu cinler, insanlardan uzakta, ormanlık dağlarda yaşarlar ve hayvanlardan da uzak dururlar. Son yıllarda İfrit cinlerin musallat olup olmadığı bilinmemektedir.

Müsfer

Hümanist cin türünün çoğul adı müsferiştir. Bu cin çeşidi tarlalarda, kırsal alanlarda, özellikle incir ağaçlarında yaşamaları ile dikkat çeker. İnsanların hakkında en çok duyduğu cin türüdür. Müsfer cinler İnsanların ve hayvanların seslerini duyurabilirler. Özellikle geceleri sanki biri varmış gibi ses çıkarır ve kimse olmamasına rağmen çalmaya devam eder, kafa karışıklığı yaşatırlar. Bu onların duyulmaktan korkmadıklarını göstermektedir.

Müsfer cinler çok hızlı bir şekilde iki görüntü arasında geçiş yapabilir veya görüntüde uzun süreler boyu kalabilir. İnsanlara nadiren zarar verirler. Bu sebep dolayısıyla incir ağaçlarına yaklaşırken besmele çekmek önemlidir.

Ervah , Cin Çeşitleri

Henüz anne karnında iken, doğmamış çocukları ve çocukluk çağındaki insanları olumsuz etkilemeye çalışan cin türüne Ervah adı verilmektedir. Bebeği rahimde boğacaklarına veya ileride düşüreceklerine ve bu şekilde zarar vereceklerine inanılır. Ancak elbette cin türleri bunlar ile sınırlı değildir. Bunlar haricinde kalan cin türlerini şu şekilde listelemek mümkündür;

  • Afarid: Şeytanın insanlardan olan soyuna Afraid adı verilmektedir. İnsanlar bu tür cinleri kendilerine köle yapmak için uğraşsa da, bu durum oldukça kötü şekilde sonuçlanmıştır. Fiziki ve metafizik olarak bu türün çağrılması kişilerin ölüm gibi kötü sonuçlar yaşamalarına neden olabilir.
  • Amir: Dağlar, ormanlar gibi uzak bölgelerde değil, insanların yaşadığı bölgelerde yaşarlar. Bu Sufi cinleri İslami değerlerin dışında yaşamaktadır. Bu yüzden genellikle Müslümanlara bulaşırlar. Bu, Allah’ın yolunu izleyenlere karşı bir nevi düşmanlığı gösterir. Cinlerin çoğu, insanları hak yoldan uzaklaştırma niyetindedir.
  • Amar: Amar adı ile anılan cinler, insanların mahallelerinde ve hatta evlerinde tamamen yaşar. Bu nedenle insanlar evde ne yaptıklarına, ne yediklerine, ne içtiklerine ve nasıl davrandıklarına dikkat etmelidir. Yapılan aktivitelerin tamamında besmele çekmek önemlidir. Aksi halde kişiyle birlikte hareket etmekten çekinmezler. Rahatsız edilmedikleri sürece herhangi bir zararları bulunmaz. Dini durumlardan uzaktırlar. Yani dini önyargılardan uzak evler genellikle konak olur, Allah’ın anılmadığı sofralarda oturup çay kahve içerler. Çoğu durumda, davete icabet edenler, tabiatları gereği yine kötülük yaparlar. Erkek egemenliğine tabi değildirler ve bağımsız yaşarlar.
  • Betr: İnsanları bağırmaya, sinirlenmeye ve küfürler kullanmaya teşvik ederler. Bu cinlerin hırsı büyüktür ve oldukça huysuz bir tavra sahiptirler. İnsanlar arasındaki mücadelede bu cinleri memnun etmektedir. Bu durum insanı, Allah’ın katında zor duruma sokar.
  • Dasim: Bu iblisler besleme çekmeden yenilen her yemekte insanlara ortak olur. Maddi varlığı olmayan insanların maneviyatlarının insanlar tarafından görülmediğini savunur ve onları Allah’a itaat etmekten alıkoyar. İnsanlara dünyada ve ahirette sıkıntı verir.
  • Demon: Demon cinler başlangıçta İngiliz şeytanı olarak biliniyordu. Şeytan kendini bir tanrı olarak görmekte ve sunmaktaydı. Bazı İngilizler hala buna inanmaktadır. İblisler arkadaş canlısıdır ve davetleri kabul ederler ama boyun eğdirilemezler. Tersine, insanları kandırmak için sesler ve görüntüler oluşturabilirler. Bu durum insanlar için korkutucudur ve insanları kötü durumlara sokabilir.

 

Bunlar ve Ervah gibi cinler, insanların gözleri ile göremeyecekleri varlıklardır.

Kara Sevda Büyüsü Nedir, Belirtileri Nelerdir? yazımızı da okuyabilirsiniz.
0 0 votes
Article Rating

Dikkatinizi Çekebilir

Ailenize Yapılan Büyü Var Mı

Ailenize Yapılan Büyü Var Mı?

Ailenize Yapılan Büyü Var Mı? Ailenize yapılan büyü var mı? Bu oldukça önemli ve hassas …

Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments